

| Model: | IKVP50/8GB |
|---|---|
| Product Category: | USB Flash Drives |
| Manufacturer: | Kingston |
| Description: | XTS-AES 256-bit |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Retail Package |
| RoHS Status: | |
|
Obtain quotation information
|
Quantity
Price
Total Price
1
$56.0000
$56.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Kingston |
| Series | IronKey |
| Package | Retail Package |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 77.90mm L x 21.90mm W x 12.00mm H |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Type | USB 3.2 Gen 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| Speed - Read | 250MB/s |
| Speed - Write | 180MB/s |
